Durgapura, Jaipur, Rajasthan
GST No. 08BKTPK2951G1ZS
Call 07942660302 73% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Bedsheet Size | 90x108 inch |
| Material | Cotton |
| Type | Double |
| Thread Count | 180 TC |
| GSM | 200 GSM |
| Set Content | 1 Bedsheet; 4 Covers |
| Pattern | Floral Print |
| Size | Double |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Cotton |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 40 Piece
| Material | Cotton |
| Thread Count | 210 TC |
| Bed Sheet Size | 108x108 inch |
| Pattern | Plain |
| Sheet Type | Flat |
| Color | White |
| Brand | Craftola |
| Usage | Hotel |
| Size | Up to 245 x 280 cm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Material | Polycotton |
| Bed Size | Super King |
| Type | Double |
| Thread Count | 151 to 200 TC |
| Print or Pattern | 3D Print |
| Set Contain | 1 Bedsheet; 2 Pillow |
| Set Content | 1 Bedsheet; 2 Covers |
| Print Type | Digital Print |
| Pattern | Abstract |
| Brand | Craftola |
| Size | Up to 224 x 265 cm |
| Design | Digital Printed |
| Fabric | Cotton |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 30 Piece
| Size | King |
| Thread Count | 300 TC |
| Material | Polycotton |
| Bed Sheet Size | 108x108 inch |
| Sheet Type | Flat |
| Pattern | Stripe |
| Brand | Craftola |
| Type | King |
| Set Content | Sheet Only |
| Color | White |
| Fabric | Polycotton |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Bedsheet Size | 108x108 in |
| Size (in) | 100x108 in |
| Material | 100% Cotton |
| Type | Double |
| Set Content | 1 BS + 2 Pillow Covers |
| Print Type | Screen Print |
| Weight per Piece (gm) | 1200 gm |
| Color | Multicolor |
| Pattern | Floral Print |
| Bed Sheet Type | Flat Sheet |
| Product Origin | Jaipur |
| Wash Care | Machine Wash |
| Packing Type | Poly Bag |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Jaipuri Cotton |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 60 Piece
| Bed Size | Queen |
| Material | Cotton |
| Type | Double |
| Pattern | Printed |
| Thread Count | 144 TC |
| Set Content | 1 Bedsheet; 2 Covers |
| Size | 180 cm x 200 cm |
| Bedsheet Size | 90x100 inch |
| Color Fastness | Yes |
| Packaging Type | PVC Bag |
| Product Features | Breathable Fabric, Hypoallergenic |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Cotton |
Additional Information:
View Complete details
| Bed Size | Double |
| Material | Cotton |
| Thread Count | 144 TC |
| Pattern | Floral |
| Set Content | 1 Bedsheet; 2 Covers |
| Design | Printed |
| Wash Care | Machine Wash |
| Use | Home, Hotel Use |
| Color | White |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 40 Piece
| Fabric | Glace Cotton |
| Bed Size | Queen |
| GSM | 120 GSM |
| Brand | Craftola |
| Thread Count | 120 TC |
| Pattern | Printed |
| Weave Type | Plain Weave |
| Type | Double |
| Design Pattern | Printed |
| Color | Brown, Grey, Black, White, Ivory, Maroon, Blue |
| Set Contains | 1 Sheet 2 Pillow |
| Fitting | Flat |
| Usage | Home |
| Wash Care | Machine Wash |
| Material | Poly Cotton |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 40 Piece
| Size | Super King (108 x 108 inch) |
| Bed Size | King |
| Thread Count | 151 to 200 TC |
| Set Contain | 1 Bedsheet; 2 Pillow |
| Pattern | Traditional |
| Print Type | Hand Block |
| Country of Origin | India |
| Brand | Craftola |
| Fabric | Cotton |
| Application | Home Use |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Fabric | Jaipuri Cotton |
| Print Type | Sanganeri |
| Set Contain | 1 Bedsheet; 2 Pillow |
| Pattern | Traditional |
| Dye Type | Pigment Dyes |
| Color | Red |
| GSM | 121 to 150 GSM |
| Craft Region | Sanganer |
| Wash Care | Machine Wash |
| Brand | Craftola |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage | Hotel, Home etc. |
| Size | Single |
| Bed Size | Double |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Bed Size | King |
| Thread Count | 151 to 200 TC |
| Pattern | Printed |
| Set Contain | 1 Bedsheet; 2 Pillow |
| Print Type | Hand Block |
| Size | Up to 225 x 275 cm |
| Color | Multicolor |
| GSM | Above 220 GSM |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Craftola |
| Fabric | Cotton |
Additional Information:
View Complete details
| Bed Size | Double |
| Silk Type | Banarasi Silk |
| Work Type | Patchwork |
| GSM | 150 GSM |
| Backing Fabric | Silk |
| Pattern | Printed |
| Brand | Craftola |
| Color | Pink |
| Size | Up to 230 x 240 cm |
| Fabric | Silk |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Piece
| Bed Size | Double Bed |
| Material | Glaze Cotton |
| Fabric | Glace Cotton |
| Size | 90*108 |
| Brand | Craftola |
| Set Contains | 4 Piece |
| Number of Pieces | 4 Piece |
| Color | Multi Color |
| Construction Type | Quilted (Stitched) |
| Fill Weight (GSM) | 120 GSM |
| Design | Printed |
| Comforter Fill GSM | 120 GSM |
| Style | Abstract |
| Wash Care | Machine Washable |
| Pattern | Printed |
| Hand Washable | Yes |
| Bedsheet Size (inch) | 90x100 |
| Packaging Size | Bag Packing |
| Features | Reversible |
| Recommended Use | Gifting |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Bed Size | Double |
| Material | Cotton |
| Thread Count | 180 TC |
| Pattern | Printed |
| Mattress Depth | 8 inch |
| Color | Multicolor |
| Brand | Craftola |
| GSM (Grams per Square Meter) | 240 GSM |
| Elastic Type | All-round Elastic |
| Set Content | 1 Sheet + 2 Covers |
| Care Instructions | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
| Size | 180 cm x 200 cm |
| Fabric | Cotton |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 45 Piece
| Thread Count | 300 TC |
| Size | King |
| Thread Count (TC) | 300 TC |
| Bed Size | King |
| Size (in inch) | 108x108 |
| Included Components | Bedsheet Set |
| Color | Red |
| Pattern | Stripe |
| Bed Sheet Type | Flat Sheet |
| Stripe Width | 1 cm |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Features | 280 x 280 CMS |
| Brand | Craftola |
| Material | Cotton |
| Usage/Application | Home, Hotel Use |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 25 Piece
| Bed Size | Double |
| Material | Cotton |
| Thread Count | 180 TC |
| Pattern | Plain |
| Mattress Depth | 8 inch |
| Usage/Application | Home |
| Design | Plain |
| Type | Double |
| Size | King size |
| Brand | Craftola |
| Wash Care | Machine wash |
| Set Content | One Bed sheet 2 Pillow Cover |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Bed Size | Queen |
| Size | Queen Size |
| Fabric | Cotton |
| Material | Cotton |
| Fill Material | Polyfill |
| Design | Jaipuri Block Print |
| GSM | 180 GSM |
| Pattern | Jaipuri |
| Quilting Type | Machine Quilted |
| Usage/Application | Home |
| Type | Queen size |
| Brand | Craftola |
| Wash Type | Easy wash |
| Wash Care | Gentle Wash |
| Weight | 3 |
| Set Contains | 1 Bed Cover 2 Pillow |
| Quantity Per Pack | 3 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
| Size | Up to 220 x 245 cm |
| Color | Cream |
| Pattern | Plain |
| Brand | Craftola |
| Fabric | Cotton |
Additional Information:
View Complete details
| Size | 180 cm x 200 cm |
| Type | Double |
| Brand | Craftola |
| Fabric | Cotton |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Size | Up to 220 x 270 cm |
| Pattern | Floral |
| Brand | Craftola |
| Application | Hotel, Home etc. |
| Fabric | Cotton |
View Complete details