Durgapura, Jaipur, Rajasthan
GST No. 08BKTPK2951G1ZS
Call 07942660302 71% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 25 Set
| Bed Size | Double Bed |
| Fabric | Glace Cotton |
| Number of Pieces | 4 Piece |
| Construction Type | Quilted (Stitched) |
| Comforter Fill GSM | 120 GSM |
| Brand | Craftola |
| Pattern | Printed |
| Bedsheet Size (inch) | 90x100 |
| Features | Reversible |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Cotton |
| Application | Home, Hotel Use |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Set
| Bed Size | Super King |
| GSM | 350 GSM |
| Size | Double |
| Set Contents | 1 Dohar + 1 Bed sheet + 2 Pillow cover |
| Material | Cotton |
| Top Fabric | Cotton |
| Filling Material | Cotton |
| Pattern | Printed |
| Set Contains | 1 Bed sheet 2 Pillow cover with 1 Dohar Double |
| Closure Type | Reversible |
| Wash Care | Gentle Cycle, Machine Wash |
| Color Family | Multi Color |
| Brand | Craftola |
| Application | Hotel, Home Use |
| Fabric | Cotton |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Set
| Set Contains | Complete Bed in Bag |
| Bed Size | King |
| Set Content | 1 + 4 |
| Material | Microfiber |
| Pattern | Printed |
| Size | 90 x 108 inch |
| Thread Count | 250 |
| Color | Red |
| Gsm | 150 gsm |
| Weight | 2 kg |
| Wash Care | Machine Wash |
| Dimensions | 90 x 100 inches |
| Brand | Craftola |
| Country of Origin | Made in India |
| Bed Sheet Size | Up to 224 x 260 cm |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Material | Acrylic |
| Size | 90*100 |
| Design | Floral Printed Bed Sheets |
| Place Of Origin | Pan India |
| Brand | Craftola |
| Type | Double |
| Wash Care | Machine wash |
| Color | Multicolor |
| Packaging Type | BookFold |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 60 Piece
| Fabric | 100% Cotton |
| Material | Cotton |
| Size | Double |
| Thread Count | 180 TC |
| Design | Cotton floral print |
| Usage/Application | Home |
| Color | Multicolor |
| Type | Double |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Size | 108*108 |
| Bed Size | King |
| Material | Cotton |
| Fabric | Cotton |
| Print Type | Screen Print |
| Design | Jaipuri Block Print |
| Thread Count | 160 TC |
| Pattern | Abstract |
| Usage/Application | Home |
| GSM | 180 GSM |
| Weave Type | Plain Weave |
| Type | King size |
| Brand | Craftola |
| Reversible | No |
| Wash Type | Easy wash |
| Set Contains | 1 Bedspread 2 Pillow |
| Usage | Home |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | Made in India |
edspreads come in a wide range of sizes, colors, and patterns to suit different tastes and preferences. They can be quilted, embroidered, or have other decorative details that add texture and interest to the bed. Some bedspreads are designed to be reversible, with different patterns or colors on each side, allowing for more versatility in decorating.
Bedspreads can serve a functional purpose, such as providing an extra layer of warmth during colder months or protecting the bed from dust and dirt. They can also be used as a decorative element to enhance the overall look of the bedroom. Bedspreads can be coordinated with other bedding accessories, such as pillows, shams, and throws, to create a cohesive and stylish look.
Additional Information:
View Complete details
| Material | Cotton |
| Place Of Origin | Pan India |
| Type | Double |
| Wash Care | Machine wash |
| Color | Red |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Brand | Craftola |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Cotton |
| Size | Up to 224 x 280 cm |
| Application | Home, Hotel Use |
View Complete details
| Size | Single (60x90)" |
| Material | Cotton |
| Type | Queen |
| Pattern | Printed |
| Design | Quilted |
| Bed Type | Double Bed |
| Wash Care | Handwash |
| Brand | Craftola |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | Silk |
| Color | Maroon |
| Brand | Craftola |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Material | Cotton |
| Pattern | Printed |
| Application | Home, Hotel Use |
| Brand | Craftola |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details