Durgapura, Jaipur, Rajasthan
GST No. 08BKTPK2951G1ZS
Call 07942660302 73% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Print Type | Digital Print |
| Design | Printed |
| Pattern | Printed |
| Size | 16 x 16 Inches |
| Fabric | Silk |
| Shape | Square |
| Design Theme | Abstract |
| Closure Type | Zipper |
| Cushion Cover Front | Printed |
| Usage Area | Cafe, Outdoor, Hotel, Office, Living Room, Kids Room, Bedroom |
| Occasion | Hotel Decor, Festive, Wedding, Gifting |
| Brand | Craftola |
| GSM | 120 GSM |
| Care | Machine Wash |
| Color | Multi Color |
| Set Contains | 1 Cover |
| Wash Care | Machine Wash |
| Application | Home, Hotel Use |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Piece
| Bed Size | King |
| Thread Count | 300 |
| Pattern | Stripe |
| Closure Type | Zipper |
| Brand | Craftola |
| Color | White |
| Set Contents | Duvet Cover Only |
| Product Type | Duvet Cover |
| Features | Reversible, Machine Washable |
| Size | 92 x 102 Inches |
| Material | Cotton |
| Weave Type | Satin |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Print Type | Digital Print |
| Size | 16x16 in |
| Shape | Square, Rectangular |
| Design Theme | Photo |
| Print Side | Single Side |
| Cushion Cover Front | Printed |
| Brand | Craftola |
| Usage Area | Living Room, Corporate Gift, Event, Bedroom, Promotional, Cafe |
| Usage/Application | Home, Hotel Use |
| Closure Type | Envelope |
| Care | Machine Wash |
| Set Contains | 1 Cover |
| Fabric | Polyester |
| Material | Cotton |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 50 Piece
| Design | Printed |
| Shape | Square |
| Fabric | Cotton |
| Size | 16 x 16 inch |
| Pattern | Printed |
| Closure Type | Zipper |
| Occasion | Corporate, Wedding, Hotel Decor, Festive, Daily Use |
| Color | Multicolor |
| Brand | Craftola |
| GSM | 150 GSM |
| Usage Area | Living Room, Hotel, Banquet, Bedroom, Resort, Office |
| Wash Care | Machine Wash |
Additional Information:
View Complete details
| Fill Material | Microfiber |
| Support Type | Soft |
| Brand | Craftola |
| Color | White |
| Outer Fabric | Microfiber |
| Type | Cervical Pillow |
| Usage | Hostel, Home, PG, Hotel, Hospital, Guest House |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Home |
| Design/Pattern | Plain |
View Complete details
| Print Type | Digital Print |
| Fabric | Polyester |
| Size | 16x16 in |
| Shape | Square |
| Material | Polyester |
| Design Theme | Geometric |
| Pattern | Floral |
| Print Side | Single Side |
| Brand | Craftola |
| Usage Area | Event, Promotional, Corporate Gift, Living Room, Bedroom, Cafe |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Size | 12 x 12 Inches |
| Material | Silk |
| Pattern | Digital Printed |
| Brand | Craftola |
| Usage/Application | Hotel, Home Use |
| Shape | Square |
View Complete details
| Pattern | Printed |
| Brand | Craftola |
| Usage/Application | Hotel, Home Use |
| Shape | Square |
| Zipper | No |
| Fabric | Cotton |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Support Area | Neck |
| Fill Material | Memory Foam |
| Filling Material | Memory Foam |
| Support Type | Soft |
| Shape | Rectangular |
| Brand | Craftola |
| Firmness Level | Soft |
| Type | Cervical Pillow |
| Outer Fabric | Cotton |
| GSM | 200 GSM |
| Cover Material | Knitted Fabric |
| Usage | PG, Guest House, Hostel, Hotel, Home |
| Color | White |
| Usage/Application | Home |
| Design/Pattern | Plain |
| Length | 24 in |
| Certification | Not Certified |
| Width | 16 in |
| Wash Care | Dry Under Shade |
| Pattern | Jacquard |
| Features | Hypoallergenic, Breathable, Anti Dust Mite |
| Pillow Type | Orthopedic |
Additional Information:
View Complete details