Durgapura, Jaipur, Rajasthan
GST No. 08BKTPK2951G1ZS
Call 07942660302 71% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Room Type | Living Room |
| Material | Jute |
| Size | Up to 50 x 80 cm |
| Shape | Rectangle |
| Pile Height | Flatweave |
| Weave Type | Hand Woven |
| Design | Traditional |
| Brand | Craftola |
| Backing | Cotton |
| Feature | Anti Skid, Stain Resistant, Sound Absorbing, Fade Resistant, Reversible, Washable |
| Usage Area | Hotel Room, Home, Hostel Room, Guest House |
| Fabric | Jute |
| Usage/Application | Hotel |
| Application | Hotel, Home Use |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Weave Type | Hand Woven |
| Size | 90 x 150 cm |
| Pile Height | Flatweave |
| Backing | No Backing |
| Design | Geometric |
| Brand | Craftola |
| Feature | Eco Friendly, Reversible, Handmade, Biodegradable, Outdoor Use, Indoor Use |
| Usage Area | Office, Living Room, Veranda, Hallway, Hotel Lobby, Bedroom, Balcony |
| Rug Type | Runner Rug |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Rectangular |
| Usage | Hotel, Home Use |
| Material | Jute |
| Fabric | Cotton |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Printing Method | Hand Block |
| Construction | Flat Weave |
| Base Material | Cotton |
| Weave Pattern | Dhurrie |
| Size | 4 x 6 Feet |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Rectangle |
| Theme | Ethnic |
| Usage Area | Living Room, Entryway, Bedroom, Kids Room |
| GSM | 1400 gsm |
| Pile Type | Flat |
| Technics | Hand Knotted |
| Pattern | Abstract |
| Backing | No Backing |
| Feature | Washable, Anti Skid, Quick Dry |
| Wash Care | Machine Wash |
| Material | Cotton |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Material | Wool Cotton |
| Weave Type | Kilim Weave |
| Size | 90×150 cm |
| Shape | Rectangular |
| Pattern | Traditional |
| Usage Area | Outdoor Covered, Dining Room, Office, Living Room, Lobby, Hotel, Bedroom |
| Pile Height | Flat |
| Design Style | Ethnic |
| Wash Care | Spot Clean |
| Brand | Craftola |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | Hotel, Home Use |
| Backing | Jute |
| Fabric | Cotton |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Size | Up to 3 x 5 Feet |
| Construction | Hand Woven |
| Material | Wool Silk |
| Weave Pattern | Geometric |
| Shape | Rectangular |
| Usage Area | Dining Room, Living Room, Hotel, Bedroom, Office, Lobby, Kids Room |
| Pile Height | Flat |
| Pattern | Handmade |
| Dye Type | Natural Dyes |
| Backing | No Backing |
| Brand | Craftola |
| Country of Origin | Made in India |
| Fabric | Cotton |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 15 Piece
| Weave Type | Handwoven |
| Size | 3x5 ft |
| Material | Cotton |
| Shape | Rectangular |
| Pattern | Traditional |
| Usage Area | Dining Room, Temple, Bedroom, Hallway, Office, Hotel, Living Room |
| Usage/Application | Home |
| Brand | Craftola |
| Color | Multi Color |
| GSM | 200 GSM |
| Wash Care | Machine Wash |
| Country of Origin | India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Construction | Flat Weave |
| Design Style | Traditional |
| Shape | Rectangular |
| Size | 90×150 cm |
| Usage Area | Office, Living Room, Bedroom, Dining Room, Lobby, Hotel |
| Is It Handmade | Handmade |
| Pile Height | Flat |
| Dye Type | Natural Dyes |
| Backing | No Backing |
| Brand | Craftola |
| Material | Cotton |
| Usage/Application | Hotel, Home Use |
| Fabric | Jute |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 20 Piece
| Size | Up to 50 x 75 cm |
| Brand | Craftola |
| Country of Origin | Made in India |
| Application | Home Use |
| Pattern | Digital Printed |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Home |
| Size | Up to 91 x 150 cm |
| Brand | Craftola |
| Fabric | Jute |
Additional Information:
View Complete details
| Pattern | Digital |
| Size | Up to 25 x 100 cm |
| Brand | Craftola |
| Material | Cotton |
| Country of Origin | Made in India |
View Complete details
| Shape | Rectangle |
| Pattern | Printed |
| Material | Cotton |
| Size | 3 x 5 Feet |
| Brand | Craftola |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Size | Up to 5 x 7 Feet |
| Material | Cotton |
| Brand | Craftola |
| Pattern | Printed |
| Shape | Rectangular |
Additional Information:
View Complete details